Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Somatie plata intre firme
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Somatie plata intre firme

Intre doua societati comerciale,A si B, exista un contract prestari servicii.Societatea A intocmeste o factura de penalizare pentru intarziere cu o valoare stabilita dupa proprii reguli si o expediaza firmei B prin posta. Firma B raspunde ca nu este de acord cu factura fiindca in contractul incheiat nu exista clauza de penalizare pentru intarziere.Firma A continua demersul si trimite firmei B somatie plata .
In acest caz suma facturata, care nu este justificata prin contractul existent,credeti ca poate fi considerata certă, lichidă şi exigibilă,astfel incat instanta sa accepte o actiune de recuperare a ei?
bbt, utilizator
Dat fiind ca sumele nu rezulta din contract și nu au fost acceptate la plata, cel mai probabil nu va fi admisibilă obligarea firmei la plata prin procedura ordonanței de plata.
Dar, există posibilitatea unei acțiuni în pretenții, pe dreptul comun, în urma căreia sa se analizeze dacă penalitățile sunt sau nu datorate sau dacă trebuie plătită factura în tot sau în parte.