avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj judiciar - coproprietari decedati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj judiciar - coproprietari decedati

Buna seara, am si eu o speta pe care nu reusesc sa o lamuresc.
partaj bunuri comune inserate intrun Titlu de Proprietate.
pentru a isi din indiviziune trebuie sa deschid succesiunile celor care sunt decedati de pe titlu? sau pot sa ma judec direct cu mostenitorii legali rezultati din certificatele de stare civila?
Cel mai recent răspuns: Adas Marius , Avocat 17:39, 1 Februarie 2010
Si una si cealalta nu se poate face decat in prezenta tuturor mostenitorilor.
Trebuie sa rezolvati problema cu partile care au calitatea de mostenitori.
O sa aveti ceva bataie de cap.
Mostenitorii i-am gasit dar se pune problema taxei de timbru?
Intrebarea era daca trebuie neaparat sa deschid succesiunea dupa toti? Sunt trei defuncti.
Mai mult de atat mostenitorii sunt niste retardati care in loc sa-mi multumeasca fac scandal de fiecare data.

Cu alte cuvinte trebuie sa am capat de cerere cu deschidere de succesiune......etc ?
Puteti solicita iesirea din indiviziune, iar in cazul coproprietarului decedat introduceti in cauza pe mostenitorii acestuia.

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune . stelutaalistar stelutaalistar Buna ziua ! Problema are legatura cu o succesiune si cu o iesire din indiviziune. Este vorba de un imobil (casa si teren) ce a fost obtinut de soti in timpul ... (vezi toată discuția)
Succesiune pamant Alex120OLTENITA Alex120OLTENITA Doresc sa fac succesiunea la pamantul mostenit de parinti.MAMA a decedat acum6 ani iar fratele si tata care este batran si bolnav nu vor ce pot face. (vezi toată discuția)
Constatare nulitate absoluta titlu proprietate dumitru2000 dumitru2000 - x introduce cerere de retrocedare teren extravilan cf legii 18 - comisia locala ii aproba restituirea si-i da clasica adeverinta - unde figureaza doar x ... (vezi toată discuția)