Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj judiciar - coproprietari decedati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj judiciar - coproprietari decedati

Buna seara, am si eu o speta pe care nu reusesc sa o lamuresc.
partaj bunuri comune inserate intrun Titlu de Proprietate.
pentru a isi din indiviziune trebuie sa deschid succesiunile celor care sunt decedati de pe titlu? sau pot sa ma judec direct cu mostenitorii legali rezultati din certificatele de stare civila?
Si una si cealalta nu se poate face decat in prezenta tuturor mostenitorilor.
Trebuie sa rezolvati problema cu partile care au calitatea de mostenitori.
O sa aveti ceva bataie de cap.
Mostenitorii i-am gasit dar se pune problema taxei de timbru?
Intrebarea era daca trebuie neaparat sa deschid succesiunea dupa toti? Sunt trei defuncti.
Mai mult de atat mostenitorii sunt niste retardati care in loc sa-mi multumeasca fac scandal de fiecare data.

Cu alte cuvinte trebuie sa am capat de cerere cu deschidere de succesiune......etc ?
Puteti solicita iesirea din indiviziune, iar in cazul coproprietarului decedat introduceti in cauza pe mostenitorii acestuia.