Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... AM ACHIZITIONAT UN AUTOVEHICUL DEJA INMATRICULAT IN ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

AM ACHIZITIONAT UN AUTOVEHICUL DEJA INMATRICULAT IN ROMANIA, ...

AM ACHIZITIONAT UN AUTOVEHICUL DEJA INMATRICULAT IN ROMANIA, PROGRAMAREA LA INMATRICULARI DISPONIBILA ESTE ABIA PE 6 FEBRUARIE. INTREBARE SCURTA POT CIRCULA IN BAZA PROGRAMARII IN CONTINUARE CHIAR DACA EXPIRA CELE 30 DE ZILE ?
Aveti 90 de zile pentru a o inmatricula, conform legii.
Articolul 11
(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul național de evidență a permiselor de conducere și a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menționarea încetării calității de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operațiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorității competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.
[ link extern ]
latka, utilizator
va multumesc nespus
o mai poate conduce si alta persoana inafara de mine
Da, nu e vreo restrictie.
Multumesc
TIBERIU98, utilizator