Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... NOTA DE PLATA a intretinerii exorbitanta - ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

NOTA DE PLATA a intretinerii exorbitanta - Contestatiile la care foruri se pot depune?

Buna ziua,

Va rog, care Lege, articol m-ar putea ajuta in contestarea calculelor facute de Administrator (intre timp dat afara de Comitetul blocului si Presedinte dupa niste neintelegeri intre ei).
Incheierea contractelor cu valoare mare de catre Comitet+Administrator+Presedintele blocului poate fi facuta fara acordul locatarilor?
Printre altele, a incheiat un contract pentru o suma uriasa, iar pentru luna Oct (de ex.) trebuie sa platesc 900 lei in conditiile in care nu locuiesc la adresa.
Fondul de rulment l-au marit, ajungand la 50 lei pe luna. Nici nu stiu cum as putea verifica cati bani avem/ap la acest fond.
Precizez ca Cenzorul era adus tot de Administrator.

Va rog mult, imi vor fi utile precizari concrete cu referite la litera Legii si la departamentele abilitate sa rezolve astfel de situatii.

Va multumesc anticipat!
solicitati in scris copie dupa acel contract, care trebuie sa fie public pentru toti proprietarii de apartamente.
sunt necesare detalii, pentru ce este acel contract, servicii, produse, la ce valoare?
daca refuza, cu siguranta ceva nu e bine.
nu mai luati in seama raspunsuri gen ca intretinerea poate sa ajunga si la 5000 lei pe luna.....
Bună ziua,
Mulțumesc. Voi solicita o copie. Contractul este pentru instalarea unor contoare de gaze pe scara blocului (10 ap), 4 la nr. și a câte 1 în fiecare ap., cele din ap nu s-au mai instalat. Preț per ap/800 lei.
Fiecare scara a avut o alta oferta, de la firme diferite, aceasta fiind cea mai scumpa (părinții individului locuiesc pe aceasta scara).

Grosu Anatolie a scris:

solicitati in scris copie dupa acel contract, care trebuie sa fie public pentru toti proprietarii de apartamente.
sunt necesare detalii, pentru ce este acel contract, servicii, produse, la ce valoare?
daca refuza, cu siguranta ceva nu e bine.
nu mai luati in seama raspunsuri gen ca intretinerea poate sa ajunga si la 5000 lei pe luna.....

Sincer, NU prea am inteles.
Pe scara sunt 10 apartamente, care nu au contoare de gaze.
Se vrea instalarea a 10 contoare in fiecare apartament? si inca 4 contoare pe casa scarii??? cele de pe casa scarii ce rol au?????

Puteti sa detaliati?
Contoarele s-au instalat doar pe scara blocului (4 buc.), urmand ca si in apartamente sa se instaleze (nu se stie cand...) cate un contoar/ap.
Pentru ce s-au montat 4 contoare pe casa scarii ))))). Ce rol au? Daca urmeaza sa se monteze contoare in fiecare apartament?)))