Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna seara! Avem nevoie de o îndrumare juridică in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna seara! Avem nevoie de o îndrumare juridică in privința ...

Buna seara! Avem nevoie de o îndrumare juridică in privința unui răspuns dat asta zi de Curtea de Apel Craiova( atașez răspunsul) in prealabil Judecătoria Slatina a dat achitare( atașez răspuns)
-Ora estimata: 09:00
Complet: PEN-pi2
Tip solutie: Achitare
Solutia pe scurt: În temeiul art. 396 alin. (5) Cod procedură penală cu aplicarea art. 16 alin. (1) lit. b) teza I Cod procedură penală achită pe inculpatul NM,sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C.pen., întrucât fapta nu este prevăzută de legea penală. În temeiul art. 396 alin. (5) Cod procedură penală cu aplicarea art. 16 alin. (1) lit. b) teza I Cod procedură penală achită pe inculpatul NM, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de şantaj, prevăzută de art. 207 alin. (1) şi (3) C.pen., întrucât fapta nu este prevăzută de legea penală. În temeiul art. 397 alin. (1) Cod procedură penală raportat la art. 25 alin. 5 Cod procedură penală, lasă nesoluţionată acţiunea civilă exercitată de partea civilă JI împotriva inculpatului NMÎn temeiul art. 275 alin. (3) Cod procedură penală cheltuielile judiciare avansate de stat în cuantum de 1000 lei, din care suma de 500 lei reprezentând cheltuieli judiciare în faza de urmărire penală, rămân în sarcina statului. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare, care se va depune la Judecătoria Slatina. Pronunţată prin punerea la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 09.02.2023.
Document: Hotarâre 54/2023 09.02.2023

-
Ora estimata: 09:00
Complet: C.15ap
Tip solutie: Schimbat total
Solutia pe scurt: Admite apelurile declarate de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slatina şi de persoana vătămată constituită parte civilă JI împotriva sentinţei penale nr. 54 din 09.02.2023 pronunţate de Judecătoria Slatina în dosarul nr. 10435/311/2021 cu privire la inculpatul NM. Desfiinţează, în integralitate, sentinţa penală apelată ?i, rejudecând: În baza art. 396 alin. 6 C.p.p. rap. la art. 16 alin 1 lit. f C.p.p., încetează procesul penal faţă de inculpatul NM pentru săvâr?irea infrac?iunii de furt, prev. de art. 228 alin. 1 C.p. (faptă din data de 17.01.2018). În baza art. 207 alin. 1 ?i 3 C.p., condamnă pe inculpatul NM, la pedeapsa de 2 ani închisoare. În baza art. 91 C.p., dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere privind pe inculpat şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art. 92 C.p. În baza art. 93 alin. 1 C.p., obligă pe inculpat ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Olt, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor lor de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. b C.p., impune inculpatului să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate . În baza art. 93 alin. 3 C.p., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul X jud. Olt sau în cadrul Y din Slatina, jud. Olt pe o perioadă de 60 de zile. În baza art. 91 alin. 4 C.p. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 C.p. În baza art. 274 alin.1 C.p.p., obligă pe inculpatul NM la plata sumei de 1000 lei cheltuieli judiciare către stat (din care 500 lei aferente urmăririi penale ?i 500 lei aferente judecă?ii în primă instan?ă). În baza art. 276 alin.1 C.p.p. cu referire la art. 276 alin. 6 C.p.p. ?i art. 451 C.proc.civ. ?i art. 453 C.proc.civ., obligă pe inculpatul NM la plata către persoana vătămată JI a sumei de 5033 lei reprezentând cheltuielile de judecată efectuate în cursul urmăririi penale ?i al judecă?ii în fond conform înscrisurilor aflate la filele 193-196 dosar fond. În baza art. 275 alin. 3 C.p.p., cheltuielile judiciare ocazionate de solu?ionarea apelurilor formulate de parchet ?i de persoana vătămată rămân în sarcina statului. În baza art. 275 alin. 6 C.p.p., onorariul par?ial al avocatului desemnat din oficiu pentru inculpat, în sumă de 600 lei, rămâne în sarcina statului ?i va fi avansat din fondurile statului către Baroul Dolj. Obligă pe inculpatul NM la plata către persoana vătămată JI a sumei de 4000 lei reprezentând cheltuielile de judecată efectuate în apel, respectiv onorariul de avocat, potrivit chitanţei din 08.06.2023 emise de Cabinet Avocat MF. Dispune rejudecarea de către instan?a a cărei hotărâre a fost desfiin?ată, cu privire la latura civilă a cauzei. Definitivă. Pronun?ată azi, 20 decembrie 2023, prin punerea deciziei la dispozi?ia păr?ilor, a persoanei vătămate ?i a procurorului, prin mijlocirea grefei instan?ei.
Document: Hotarâre 2148/2023 20.12.2023
Mi se pare total nedrept. Trebuie sa existe o cale de atac!