Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dată emitere dispoziţie măriri salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dată emitere dispoziţie măriri salariale

Bună ziua,

Vă rog frumos să îmi spuneţi până când se pot emite într-o instituţie bugetară dispoziţiile pentru măririle salariale stabilite printr-o Ordonanţă de Urgenţă.
De exemplu OUG 115/2023 prevede că începând cu data de 1 ianuarie 2024 salariul de bază se majorează cu 5%, Când este data limită a dispoziţiei de majorare?

Vă mulţumesc
In mod normal pana la sfarsitul anului in curs.
Nu exista un anumit termen de emitere , insa pentru personalul contractual obligatia inregistrarii in REVISAL are un termne de 20 de zile lucratoare incepand u data de 01.01.2024.