avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dată emitere dispoziţie măriri salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dată emitere dispoziţie măriri salariale

Bună ziua,

Vă rog frumos să îmi spuneţi până când se pot emite într-o instituţie bugetară dispoziţiile pentru măririle salariale stabilite printr-o Ordonanţă de Urgenţă.
De exemplu OUG 115/2023 prevede că începând cu data de 1 ianuarie 2024 salariul de bază se majorează cu 5%, Când este data limită a dispoziţiei de majorare?

Vă mulţumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:11, 21 Decembrie 2023
In mod normal pana la sfarsitul anului in curs.
Nu exista un anumit termen de emitere , insa pentru personalul contractual obligatia inregistrarii in REVISAL are un termne de 20 de zile lucratoare incepand u data de 01.01.2024.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie pensionare urgent! Adrian Vasile10 Adrian Vasile10 Buna seara!Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speță: Pe data de 18.12.2023 am depus dosarul de pensionare pt limita de varsta cu reducere varstei standard ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie doctorat in urma cresterii salariului minim brut la 3000 lei, in 2023 Petroviciu Petroviciu Buna ziua, Am citit ca in 2023 salariul minim brut va creste la 3000 lei. Ce se va intampla in acest caz cu indemnizația de doctorat? Se va calcula și ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața! rog și eu specialiștii în drept să îmi ... stelarman20001 stelarman20001 Bună dimineața! Rog și eu specialiștii în drept să îmi traducă ce vrea să zică art VIII din OUG 115/2023 \"Art. VIII. — (1) Tranșele aferente ... (vezi toată discuția)