Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ordinul 225/2023 al ANPC se adreseaza si unui operator ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ordinul 225/2023 al ANPC se adreseaza si unui operator economic ...

Ordinul 225/2023 al ANPC se adreseaza si unui operator economic care are un site de prezentare a serviciilor pe care le ofera?
Eu deduc ca da. Corectati-ma daca gresesc.
Daca e asa, cum se poate afisa partea informativa pentru conaumator daca acesta nu va face efectiv comabda de pe site, ca si in cazul unui site de produse? Ce sugerati? Un fel de fereastra ce se deschide cand acceseI site-ul? Sau ....
va corectez: "Operatorii economici, care desfășoară activitatea de comercializare/prestare de servicii în mediul online..." prezentarea serviciilor e una, prestarea lor e altceva.
pe de alta parte e o chestie de credibilitate sa-ti afișezi datele firmei pe site
adriandimitriu, utilizator
Deci doar daca face comert online. Adica exista posibilitatea unei comenzi, de orice natura e aceasta.
Am inteles.
Legat de datele comerciantului, L31/90 cere aspecte minimale, Ord ANPC doar adauga, din ce inteleg eu.