avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 342 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ordinul 225/2023 al ANPC se adreseaza si unui operator ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ordinul 225/2023 al ANPC se adreseaza si unui operator economic ...

Ordinul 225/2023 al ANPC se adreseaza si unui operator economic care are un site de prezentare a serviciilor pe care le ofera?
Eu deduc ca da. Corectati-ma daca gresesc.
Daca e asa, cum se poate afisa partea informativa pentru conaumator daca acesta nu va face efectiv comabda de pe site, ca si in cazul unui site de produse? Ce sugerati? Un fel de fereastra ce se deschide cand acceseI site-ul? Sau ....
Cel mai recent răspuns: suciu_diana , utilizator 11:31, 22 Decembrie 2023
va corectez: "Operatorii economici, care desfășoară activitatea de comercializare/prestare de servicii în mediul online..." prezentarea serviciilor e una, prestarea lor e altceva.
pe de alta parte e o chestie de credibilitate sa-ti afișezi datele firmei pe site
Ultima modificare: Vineri, 22 Decembrie 2023
adriandimitriu, utilizator
Deci doar daca face comert online. Adica exista posibilitatea unei comenzi, de orice natura e aceasta.
Am inteles.
Legat de datele comerciantului, L31/90 cere aspecte minimale, Ord ANPC doar adauga, din ce inteleg eu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatia de afisare a nr tel al opc-ului !!! DAYANA_Only DAYANA_Only Afisarea telefonului pentru oficiul de protectie a consumatorului si a condicii privind reclamatiile consumatorilor incumba numai comerciantilor care [b]vand ... (vezi toată discuția)
Cumparaturi online ("pe firma") lifer lifer Am achizitionat recent un produs de pe un site de vinzari online, solicitind intocmirea facturii "pe firma" (SRL). La momentul efectuarii comenzii ... (vezi toată discuția)
Refuzul onorarii comenzii tavi_ionescu tavi_ionescu Buna ziua, Permiteti-mi sa va supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie: Am comandat un produs electronic de pe site-ul oficial al comerciantului, cu ... (vezi toată discuția)