Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot fi si farmacist sef in spital de stat si farmacist ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot fi si farmacist sef in spital de stat si farmacist rezident? ...

Pot fi si farmacist sef in spital de stat si farmacist rezident? La fiecare contract sunt 7 ore. Ca rezident, pontajul este dat da facultate, nu de spital.
Da. se poate asa ceva.

Art. 35 C.mun.
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, fără suprapunerea programului de muncă,
beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea. Niciun angajator nu poate aplica un tratament nefavorabil salariatului care îşi exercită acest drept.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Buna ziua. Este cumva o baza legala? Sa o arat la spital. De la ambele spitale mi au zis ca nu se poate sa fiu si farm rezident si sef in spital. Se pare ca sunt fortata sa renunt la una din ele, si as dori, va rog, legea care confirma ca se poate. Multumesc.
Gabi.du, utilizator
Art.35 C.mun., citat in mesajul anterior.