Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia persoanei decedate. „Pensia de urmas se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia persoanei decedate. „Pensia de urmas se mentine si, ...

pensia persoanei decedate.

„Pensia de urmas se mentine si, in plus fata de actualele prevederi, apare o noua prestatie. Este vorba de ajutorul pentru sotul pensionar supravietuitor, care va primi 25% din pensia sotului decedat. Acest ajutor va putea fi cumulat cu propria pensie”, releva actul normativ.

Vă rog să îmi răspundeți dacă știți ceva despre această lege.. Dacă este sau va fi adevărat din septembrie 2024
Vă mulțumesc și vă doresc Sărbători fericite.. Cu respect..

Persoanele cu vechime intre 10 ani si 15 ani, aflate la pensie la data intrarii in vigoare a legii, primesc 40% din salariul minim brut pe tara, iar pentru fiecare an de vechime in plus se adauga cate 1% din salariul minim brut pe tara.

In cazul in care, din calculul pensiei, rezulta o suma mai mare, atunci persoana o va primi pe aceasta. Formula a fost introdusa pentru a remedia o inechitate prevazuta de legislatia in vigoare. Din cauza acesteia nu se facea nicio diferentiere in functie de anii lucrati intre beneficiarii de pensie minima
Iulita Bambuch, utilizator
D-voastră vorbiți despre prevederi din legea 127/2019.Acestea nu se mai regăsesc și în legea 360/2023.