Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Influenta anilor de Facultate in cuantumul pensiei In ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Influenta anilor de Facultate in cuantumul pensiei In legea in ...

Influenta anilor de Facultate in cuantumul pensiei
In legea in vigoare astăzi, anii de Facultate se adaugă la vechimea în munca.In legea nouă din Septembrie se primește punctaj pentru fiecare an de studii superioare.
Care este diferența între cele 2 legi privind cuantumul pensiei strict pentru anii de Facultate, se primește mai mult sau mai puțin? Mulțumesc!
Se primeste mai putin.
Scade de la aproximativ 0,6 puncte/luna/an, la 0,25.
Matematic , noua lege e cu ceva ( nu semnificativ ) mai favorabila , dar numai pentru anii de facultate anteriori datei de 01.04.2001 . Pentru acei ani , se ia in considerare salariul minim ( brut sau net , dupa caz ) pe economie , sau salariul de baza minim brut pe tara . Aceasta valoare se imparte la salariul mediu pe tara din acea perioada , rezultand punctajul . Obisnuit , raportul dintre cele doua e mai mic decat 1/4 ( 25% ) , rezultand - matematic - ceva mai mult decat 0,25 puncte . Pentru perioada de dupa 01.04.2001 , se acorda fix 0,25 puncte de pensie lunar , rezultand un punctaj anual de 0,25 puncte de pensie . In Legea 263/2010 - cea in vigoare azi , si pana la 01.09.2024 , punctajul pentru perioada asimilata a facultatii ( indiferent cand s-a petrecut ) se calculeaza luand in considerare , pentru fiecare luna , 25% din salariul mediu brut lunar din acea perioada , rezultand - practic - 0,25 puncte de pensie .Deci , anual , un punctaj fix de 0,25 puncte . Pentru perioada de dupa 01.04.2001 , prevederile celor doua legi dau un punctaj de pensie identic .
Scuze pentru mesajul consecutiv . D-le Carp , unde gresesc in rationament ? Am luat in considerare art 97 al ( 1 ) lit ( b ) din Legea 263/2010 , si art 138 al ( 2 ) si al ( 5 ) din Legea 360/2023 .
Carp Mircea a scris:

Se primeste mai putin.
Scade de la aproximativ 0,6 puncte/luna/an, la 0,25.

CHKa, utilizator
Precizare:
Diferenta de la 0,6 la 0,25 puncte postata de mine este diferenta dintre punctele aferente stagiilor asimilate realizate pe legea 3/1977(anterior datei de 01/04/2001) si cel de dupa acea data.