Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Posibilă fraudă în Londra
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Posibilă fraudă în Londra

Bună ziua
Vă rog să ma ajutați cu următoarea speță
În perioata 2018-2019 am lucrat în Londra în diferite cmpanii. Din 2019 sunt în România și nu am mai plecat deloc din țară. Anul trecut la o căutare intâmplătoare a numelui meu pe internet, am descoperit că cineva a înființat o firmă pe numele meu. În primă fază am crezut că e pură concincidență, însă la o cercetare amanunțită am constata că au fost folosite datele mele personale. Am vorbit cu cei de la citizens advice, însă nu mă pot ajuta întrucât nu locuiesc în Anglia... Le-am scris celor de la ambasada Angliei și nu e de competența lor. Nu știu încotro să ma duc, pentru a face reclamație. Nu aș vrea să mă trezesc cu surprize...
Mulțumesc pentru eventualele recomandări!
La cea mai apropiata sectie de Politie.
Am fost și.....mi-au spus că trebuie sa fac în Anglia, pentru că acolo s-a petrecut fapta. Am scris, cred, la toate insistuțiile din Anglia și degeaba. Mai nou indivizii au altă adresă de corespondenta unde am gasit un document semnat, cică de mine. Nu au nici o asemănare cele semnaături. Chiar nu mai sțtiu ce să fac.
Ar trebui sa mergeti in Anglia si sa va prezentati fizic la toate forurile carora le-ati scris.Una e sa trimiteti mailuri si alta sa fiti acolo fizic.