Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA si proprietatea imobiliara a imobilelor aduse in ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA si proprietatea imobiliara a imobilelor aduse in patrimoniul

Buna ziua. Avand in vedere ca PFA-ul nu are personalitate juridica, cum se inregistreaza corect la taxe si impozite o proprietate. Pe numele persoanei fizice sau pe numele persoanei fizice autorizate identificate cu CUI?

M-am trezit cu o cladire inregistrata pe numele PFA-ului la DITL si as vrea sa le solicit conformarea legala, adica sa inregistreze corect pe persoana fizica. Sunt in eroare sa cred ca e o greseala inregistrarea pe numele PFA-ului?
george-neagu, moderator
Nu. Nu e greșit. La primării, directia impozite și taxe, construcțiile și mașinile cumparate/construite și inregistrate pe pfa, întreprinderi individuale sunt considerate la fel cum ar fi pe srl-uri.
Dar notarul nu vrea sa vada inregistrarea pe un CUI atata timp cat vanzarea o face persoana fizica. Cred ca e putin vid legislativ in treaba asta?
fiecare cu meseria si legile lui: notarul cu codul civil, DITL-ul cu codul fiscal.
Am si eu PFI si am studiat putin legislatia. Un activ cu valoare < 2500 lei se introduce in totalitate pe cheltuieli. Daca valoarea > 2500 lei se deduce in limita a 1500lei /luna. Poate va e de folos cele scrise de mine. Succes!