Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă am făcut o declarație ca ma bătut partenerul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă am făcut o declarație ca ma bătut partenerul și o iau ...

Dacă am făcut o declarație ca ma bătut partenerul și o iau declarația înapoi și am trecut și prin tribunal se poate lua înapoi?
Buna ziua,

Declaratia data trebuie mentinuta, nu puteti schimba declaratia,denaturand adevarul, prin prisma faptul ca v-ati impacat cu partenerul dumneavoastra.

In cazul infractiunii de loviri sau alte violente, retragerea plangerii prealabile inlatura raspunderea penala.

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a stabilit că pentru infracţiunea de lovire sau alte violenţe săvârşită asupra unui membru de familie, prevăzută de art. 193 raportat la art. 199 alin. (1) din Codul penal, atunci când acţiunea penală a fost pusă în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, încetarea procesului penal poate fi dispusă numai ca efect al retragerii plângerii prealabile, şi nu ca efect al împăcării.

Curtea, în Decizia nr. 11/2019, publicată în Monitorul Oficial nr. 477/2019, reaminteşte că în cazul infracţiunii de lovire sau alte violenţe săvârşite asupra unui membru de familie, prevăzută de art. 193 alin. (1) şi (2) din Codul penal raportat la art. 199 alin. (1) din Codul penal, acţiunea penală se pune în mişcare atât la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, astfel cum prevăd dispoziţiile art. 193 alin. (3) din Codul penal, cât şi din oficiu, conform prevederilor art. 199 alin. (2) din Codul penal.

În situaţia în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, împăcarea nu operează întrucât nu sunt îndeplinite cumulativ condiţiile referitoare la împăcare.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat