Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog sa-mi spuneti daca sotul care a primit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog sa-mi spuneti daca sotul care a primit mostenire de la ...

Va rog sa-mi spuneti daca sotul care a primit mostenire de la parinti prin succesiune o casa o poate dona sau vinde fara acceptul sotiei in conditiile in care intre acestia exista un act la notar ca in cazul decesului unuia toate bunurile ramin persoanei supravietuitoare(neavind copii).Multumesc mult.
Da, poate.
Daca stati în casa aia, puteti sa mergeti la cartea funciara sa o înscrieți ca locuinta a familiei și nu o mai poate vinde, cel puțin cât e căsătorit cu dvs
gi-jane2, moderator
Da, dar soțul se poate adresa instantei pentru suplinirea acordului pentru vânzare/donatie.
Și dacă ii faceți "manevre" de genul, probabil nici testament nu o sa mai pupați.
Poate.
Bunul dobândit prin moștenire de către unul din soți este bun propriu al sotului moștenitor. (nu e bun comun al soților).
Soțul proprietar poate să dispună liber de bunul său, fără să ceară acordul celuilalt soț neproprietar (excepție locuința familiei).
Faptul că "există un act"... respectiv că sunteți beneficiara unui testament lăsat de soț (pentru cazul în care v-a "pleca" el primul) asta nu-l împiedică să vândă/doneze ceea ce are. Testamentul produce efecte numai după moartea testatorului. Acum, când testatorul este incă în viață, testamentul lui nu produce niciun efect. Și în niciun caz nu împiedică vreo vânzare, donație etc. De altfel, testamentul poate fi revocat (înlocuit, modificat) de testator în timpul vieții sale.
romascanu, moderator