Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul stoc la 31.12 pentru un PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul stoc la 31.12 pentru un PFA

Pentru un magazin, comert cu amănuntul, înființat în 2023, cum pot determina stocul de marfa la 31.12, fără a mai face un inventar al mărfii existente in magazin?
Multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Nu. Tocmai asta e și rostul acelui inventar. Sa constatați dacă situația faptica corespunde cu ceea ce aveți scriptic în registrul de gestiune zilnic și, dacă sunt diferențe în plus sau minus, sa reglați în registru și sa recuperați paguba dacă e minus la inventar.
george-neagu, moderator