avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am fost la Casa de Pensie să depun acte pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am fost la Casa de Pensie să depun acte pentru recalcularea ...

Am fost la Casa de Pensie să depun acte pentru recalcularea pensiei de la 1 septembrie, acte ca diploma de master. Mi s-a spus că nu se știe dacă legea va rămăne nemodificată.
Dacă depun după 1 septembrie, pierd o perioadă din pensie până îmi recalculează pensia cu noile acte depuse!
Nu ar fi normal să le primească?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:31, 12 Ianuarie 2024
Daca le depuneti acum, credeti ca la 01.09.2024 o aveti recalculata pensia? Toate pensiile vor fi recalculate de la 1 septembrie 2024.
Chiar dacă depuneți actele de pe acum, nu vă avantajează cu nimic, pentru că și pensia dvs va fi recalculată când îi va veni rândul, nu se ține cont că ați depus actele.
Va fi o nebunie la recalcularea atâtor dosare de pensie.
Depuneti actele sa fie la dosarul dvs. de pensie, cu confirmare de primire de la CJP. Puteti depune prin posta.
Si exista un termen de recalcularea 6 luni de la 01.09.2024...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt pensionar de invaliditate din 15 martie 2017. am câteva ... viorel77 viorel77 Sunt pensionar de invaliditate din 15 martie 2017. Am câteva întrebări la noua lege a pensiei: 1. Când m-am pensionat în 2017, nu s-a luat în ... (vezi toată discuția)
Influenta anilor de studii "la zi" in cuantumul pensiei Retardila Retardila Buna ziua! Am primit Decizia de trecere de la pensie anticipata la cea \"definitiva\", bineinteles cu anexa de calcul a vechimii in munca si cea a perioadei ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! vă rog să-mi spuneți în conformitate cu noile ... AYAN26 AYAN26 Bună ziua! Vă rog să-mi spuneți în conformitate cu noile prevederi din L127/2019 când poate fi solicitată o adeverință cu premiile, prime de vacanță ... (vezi toată discuția)