avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, Eu si sotia avem 2 copii impreuna ( 8 si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, Eu si sotia avem 2 copii impreuna ( 8 si 10 ani ) ...

Buna seara,
Eu si sotia avem 2 copii impreuna ( 8 si 10 ani ) si vrem sa divortam pentru ca nu ne mai intelegem.
Eu lucrez in Olanda de aproximativ 1 an,in momentul de fata castig aproximativ 1400euro,care este impartit in 4 saptamani.
Avem 3 credite si anume :
1 credit ipotecar pe numele meu dar care este girant sotia,cu o rata lunara de 1700ron/luna,rata poate oscila in functie de Robor.
2 credite de nevoi personale personale pe numele sotiei dar care sunt si eu girant cu o rata lunara fixa de 1900ron/luna.
Vreau sa stiu care sunt costurile pentru divort si cat imi revine dreptul de a plati pensia alimentara.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 19:01, 14 Ianuarie 2024
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca reusiti sa va intelegeti puteti merge sa divortati in fata notarului public de comun acord, sa stabiliti un program de vizitare si o pensie de intretinere care in cazul a 2 copii este de 1/6 din venitul dvs net. Fara a se tine cont si a se scadea ratele creditelor sau alte cheltuieli de trai (de ex chirie)., Interesul minorilor primeaza, din ce ramane achitati creditele.

Si pe acest aspect patrimonial ar trebui sa ajungeti la o intelegere, dar discutiile sunt mai ample si mai complexe pe partaj.

Prin urmare, daca ajungeti in fata unui notar costurile oslileaza intre 1200-1400 lei.

Pentru instanta, taxa de timbru este de 100 lei si aveti de achitat onorariu de avocat, onorariu care variaza in functie de vechimea si experienta avocatului angajat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita bucurbogdan2009 bucurbogdan2009 La data de 06.03.2015 am primit somatie din partea executorului judecatoresc in vederea executarii silite a unei datorii. In ziua de 01.04.2015 mi s a adus la ... (vezi toată discuția)
Executare silita bucurbogdan2009 bucurbogdan2009 La data de 06.03.2015 am primit somatie din partea executorului judecatoresc in vederea executarii silite a unei datorii. In ziua de 01.04.2015 mi s a adus la ... (vezi toată discuția)
Am nevoie si eu de o informatie daca ma poate ajuta cineva,sunt ... R@zvan R@zvan Am nevoie si eu de o informatie daca ma poate ajuta cineva,sunt intr-un divort ce cuprinde si 2 copii minori.daca eu trebuie sa platesc 1/3 pensie alimentara ... (vezi toată discuția)