Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Avand in vedere punerea in aplicare de la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Avand in vedere punerea in aplicare de la 01.01.24 ...

Buna ziua! Avand in vedere punerea in aplicare de la 01.01.24 a art.46(2) din Leg.360/2023, cum interpretati urmatoarea speta. Se solicita deschiderea drepturilor de pensie cu reducerea varstelor standard( grupe de munca) . Varsta la solicitare este sub 60 de ani( fie ca e femeie sau barbat). Este necesara adeverinta angajatorului ca nu beneficiaza de art.46(2) din lege??? Salariatul vrea sa continuie activitatea, dar nu pana la 70 de ani si sa cumuleze veniturile salarale cu pensia. Multumesc!
In interpretarea mea, faptul ca se cere adeverinta sau declaratie ca nu vrei sa optezi pentru contiunarea activitatii pana la 70 de ani este un abuz.
Astept si interpretarea juristilor si avocatilor, eu nevand studii juridice.