Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua,
Am iesit la pensie de limita de varsta in noiembrie 2019 (25 noiembrie 2019, data cand am depus dosarul de pensionare) si am continutat activitatea in campul muncii pana in prezent. S-a calculat pensia cu coeficientul de corectie 1.2.
As dori sa stiu daca beficiez de puncte de stabilitate la recalcularea din septembrie 2024 deoarece la data iesirii la pensie aveam peste 30 de ani in campul muncii.
Va multumesc si astept raspuns
Cu stima
Cazacu Florin
Cazacu Stefan, utilizator
Pentru perioada in care ati cumulat pensia cu salariul nu se acorda puncte de stabilitate.
Dar pentru perioada de dinainte de a iesi la pensie beneficiez de puncte de stabilitate la recalcularea din septembrie ?
Da.
Daca aveti stagiu contributiv peste 25 ani.
Aveam peste 30 ani la data iesirii la pensie
Daca este adevarat, atunci doar pana la 30 ani contributivi primiti 2,5 puncte de stabilitate.Pentru restul de pana la 35,
se acorda 0,75 puncte.Lunile si zilele se vor transforma in ani, apoi se aplica 0,75 puncte.