Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua,
As dori sa stiu daca beficiez de puncte de stabilitate la recalcularea din septembrie 2024. Am iesit la pensie in 2019, aveam peste 30 de ani de contributivitate si beneficiez de la data iesirii la pensie de Legea 341/2004.
Va multumesc si astept raspuns.
Date necesare de precizat:
Total stagiu de cotizare rea;lizat.
Din ce se compune acesta.
La data depunerii dosarului de pensie de limita de varsta (25.11.2019) aveam stagiul total de cotizare 38 ani 11 luni 3 zile din care conditii normale de munca 25 ani 10 luni 2 zile, grupa a II a 5 ani, 11 luni, perioade asimilate 5 ani si 9 luni (facultatea la cursuri de zi si stagiul militar), numar total de puncte la data depunerii dosarului 48,08966, indice de corectie 1.2. De la data depunerii dosarului de pensie , beneficiez si de o indemnizatie adaugata pensiei de limita de varsta dupa legea 341/2004 in valoare de 1255 lei cat este acum. As dori sa stiu daca la recalculare mi se acorda puncte de stabilitate si cam la ce suma ar fi pensia dupa recalcularea din septembrie 2024.
Va multumesc si astept raspuns
Cu stima
Total puncte acumulate .incluzand si pe cele de stabilitate= 51,90632x81=4205 lei pensie bruta.