Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pe noua lege a pensiilor. Buna ziua, am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pe noua lege a pensiilor. Buna ziua, am lucrat neintrerupt din 16.10.1978 pana in 16.10.2015 ...

Buna ziua,

am lucrat neintrerupt din 16.10.1978 pana in 16.10.2015 si am avut nenumarate prime si premii. La calculul punctelor de pensie din vechea lege s-a tinut cont de valoarea acestora? Trebuie sa mai depun ceva documente de la angajator la Casa de Pensii de care apartin ca sa le depun in vederea recalcularii? Daca da, ce sa cer in acele documente, doar primele si premiile? Multumesc anticipat
Incepand cu 01.04.2001 , la calculul punctajului pentru pensie s-au luat in considerare toate castigurile salariale ( sporuri , premii , ore suplimentare , etc. ) , inainte de aceasta data - nu , doar salariul de baza si sporurile cu caracter permanent . Deci , pentru perioada anterioara acestei date ( 01.04.2001 ) va trebui sa cereti fostilor angajatori adeverinte , in formatul prevazut in anexa 5 a Legii 360/2023 . Pe baza acestor adeverinte , se va face recalcularea prevazuta sa inceapa la 01.09.2024 .
Din pacate , la calculul punctajului pentru pensie nu s-au luat in considerare toate castigurile salariale ( sporuri , premii , ore suplimentare , etc. ) .

Mențiune: Nu sunt luate în calcul la stabilirea punctajului mediu anual întrucât nu au făcut parte din bază de calcul a pensiilor, conform legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001:
● formele de retribuire în acord sau cu bucata, în regie ori după timp, pe bază de tarife sau cote procentuale;
● participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitățile economice;
● premiile anuale și premiile acordate în cursul anului pentru realizări deosebite;
● recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
● diurnele de deplasare și de delegare, indemnizațiile de delegare, detașare și transfer;
● drepturile de autor;
● drepturile plătite potrivit dispozițiilor legale, în cazul desfacerii contractului de muncă;
● al treisprezecelea salariu;
● formele de retribuire definite sub sintagma "plata cu ora", acordate cadrelor didactice și specialiștilor din producție sau din alte domenii de activitate pentru activitatea didactică de predare, seminare, lucrări practice, desfășurate în afara obligațiilor de muncă de la funcția de bază, pentru acoperirea unor posturi vacante sau ai căror titulari lipseau temporar, precum și pentru îndeplinirea unor activități didactice pentru care nu se justifică înființarea unor posturi;
● formele de retribuire pentru "orele suplimentare" realizate peste programul normal de lucru;
....

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic