Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se aplica prevederile OUG 115/2023 pentru chiria ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se aplica prevederile OUG 115/2023 pentru chiria pentru luna ...

Cum se aplica prevederile OUG 115/2023 pentru chiria pentru luna ianuarie 2024 daca aceasta a fost platita anticipat in luna decembrie 2023?
Potrivit prevederilor OUG 115/2023, începând cu anul 2024, persoanele fizice care realizează venituri din cedarea folosinței bunurilor (adică din chirii), ca urmare a închirierii imobilelor aflate în proprietate personală, nu vor mai avea opţiunea de a raporta aceste venituri în categoria celor din activităţi independente în sistem real.
www.avocatnet.ro/articol_660...
Intrebarea se referea la obligatiile chiriasului de a aplica deducerea de 20% si retinerea la sursa a impozitului pe venitul net pentru o chirie aferenta anului 2024 dar care a fost platita in 2023!
Chiriasul nu are nicio legatura cu ce spuneti dvs .. cititi articolul si vedeti .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am sa-l recitesc! Dumneavoastra il veti citi? Multumesc!