avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se aplica prevederile OUG 115/2023 pentru chiria ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se aplica prevederile OUG 115/2023 pentru chiria pentru luna ...

Cum se aplica prevederile OUG 115/2023 pentru chiria pentru luna ianuarie 2024 daca aceasta a fost platita anticipat in luna decembrie 2023?
Cel mai recent răspuns: Medresia , utilizator 20:23, 18 Ianuarie 2024
Potrivit prevederilor OUG 115/2023, începând cu anul 2024, persoanele fizice care realizează venituri din cedarea folosinței bunurilor (adică din chirii), ca urmare a închirierii imobilelor aflate în proprietate personală, nu vor mai avea opţiunea de a raporta aceste venituri în categoria celor din activităţi independente în sistem real.
www.avocatnet.ro/articol_660...
Intrebarea se referea la obligatiile chiriasului de a aplica deducerea de 20% si retinerea la sursa a impozitului pe venitul net pentru o chirie aferenta anului 2024 dar care a fost platita in 2023!
Chiriasul nu are nicio legatura cu ce spuneti dvs .. cititi articolul si vedeti .
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am sa-l recitesc! Dumneavoastra il veti citi? Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiriere teren pt.un panou publicitar mircea4 mircea4 Buna ziua! Daca inchiriez teren pt.un panou publicitar,din curtea mea,trebuie sa contactez serviciul financiar de la primarie(asa afirma unii si nu inteleg de ... (vezi toată discuția)
chiria apartament iulica2009 iulica2009 buna ziua, dau in chirie un apartament si as dori sa stiu cat este impozitul care trebuie sa-l platesc la Finante pe chiria incasata (vezi toată discuția)
Chirie apartament tzuku51 tzuku51 Detin un apartament in Bucuresti pe care as dori sa-l inchiriez pentru o perioada de minim 1 an. Cum trebuie procedat,ce demersuri trebuie facute la fisc,ce ... (vezi toată discuția)