avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... copilul meu a implinit 2 ani pe 07.01.2010 mai am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

copilul meu a implinit 2 ani pe 07.01.2010 mai am dreptul la indemnizatie crestere copil pana la 3 ani de 600 ron, va multumesc

concediu ingrijire copil pana la varsta de 3 ani , este posibil,
=D>
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:00, 2 Februarie 2010
Legea nr. 19 din 27 martie 2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale publicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 140 din 1 aprilie 2000

Art. 121. - (1) Asiguratii au dreptul la:
a) indemnizatie pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
b) indemnizatie pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani, iar in cazul copilului cu handicap, pentru afectiunile intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani.
(2) Indemnizatiile prevazute la alin. (1) se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.
Daca copilul dvs este sanatos, puteti sa mai stati un an acasa fara plata.
Daca are un handicap, aduceti actele necesare prin care sa continuati plata indemnizatie pana la 3 ani.
Interventie moderator:
:rtfm:
danadji:
1. OUG 148/2005:
Art. 28. -
(1) Prezenta ordonanţă de urgenţă intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2006.
(2) Pe data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă se abrogă prevederile referitoare la concediul şi indemnizaţia pentru creşterea copilului, cuprinse la art. 98, 99, 121, 122, 123, 125, 1251, 129 şi 138 din Legea nr. 19/2000, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 140 din 1 aprilie 2000, cu modificările şi completările ulterioare, şi cele ale art. 79 alin. (4) din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 826 din 13 septembrie 2005, precum şi orice alte dispoziţii contrare.

2. Subiectele tratate in aceste articole abrogate au fost reluate in OUG amintita.;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare cim, vechime in munca? karytat karytat Buna ziua. Ma intereseaza daca imi poate spune cineva daca suspendarea CIM in baza art. 51, 1, lit b din Codul Muncii (concediu pentru ingrijirea copilului ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pt crestere a copilului (caz particular: pana la 3ani, copil cu handicap) geo_m_14 geo_m_14 Inainte era: Legea nr. 19 din 27 martie 2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale publicat in Monitorul Oficial al Romaniei ... (vezi toată discuția)
Indexare cm Paula Liliana Paula Liliana Am citit astazi prevederile unei HG din 2004, nr. 1297, hotarare ce nu e abrogata (cel putin eu nu am gasit prevedere care s-o abroge, nici in OUG 158/2005 nu ... (vezi toată discuția)