Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Spam sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Spam sau nu?

Bună ziua.
Dacă am trimis mai multe mesaje manual, individual (conținutul mesajului fiind rugămintea de a completa un chestionar pentru un studiu, FĂRĂ conținut comercial) la oameni pe care i-am luat dintr-un grup din care făceam parte, dar nu mă aveau la contacte, fără sa cer voie adminului grupului sa le trimit mesaje, se consideră ilegal/ spam? Precizez, din nou, ca mesajele NU aveau conținut comercial, fiind un chestionar, iar pentru completarea chestionarului am DEBIFAT colectarea de adrese de email, tocmai pentru a fi complet anonim.
Va mulțumesc!
este SPAM (mesaj nesolicitat). ca e comercial sau nu, n-are importanta
Și care sunt repercusiunile legale pentru contextul meu? Va mulțumesc!

adriandimitriu a scris:

este SPAM (mesaj nesolicitat). ca e comercial sau nu, n-are importanta

Nici una...