Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua, Referitor la legea ANTISPAM, în care se ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua, Referitor la legea ANTISPAM, în care se spune ca ...

Buna ziua,

Referitor la legea ANTISPAM, în care se spune ca orice mesaj nesolicitat poate fi considerat SPAM și ca atare, poți fi reclamat și sa primesti și o mare amenda.

Întrebările mele sunt următoarele:

Daca dau mesaje prin email, manual ( sa spunem 10 pe ora) cu o oferta de propunere de colaborare de specialitate la mai multe firme, cu același obiect de activitate ca și al meu, poate fi considerat SPAM?
În cazul acesta ce alte alternative legale as avea ca sa trimit aceste mesaje?

Dacă aceleași mesaje de mai sus le trimit manual folosind formularul de contact al website-urilor respectivelor firme cu acelasi domeniu de activitate ca al meu, pot fi considerate SPAM aceste mesaje?

De cate ori pot sa trimit unei firme același mesaj, în cazul în care nu răspunde ( tinand cont ca emailul are disponibil buton de dezabonare)

Sau alta varianta: Dacă un număr de freelanceri specializati în domeniul meu de activitate trimit către mai multe firme o scrisoare/mesaj în care povestesc despre avantajele unei colaborări cu firma mea ( dar fără a menționa din primul mesaj date de contact ale firmei mele, urmand ca doar celor care răspund pozitiv să li se trimită datele de contact pentru a lua ei legatura cu firma mea), ar putea fi considerat SPAM activitatea acestor freelancer?

Dacă fac o companie prin sms (automată) în care le dau adresa website-ului meu (in care se menționează că lucrăm doar cu firme din același obiect de activitate ca al nostru) în care le spun “V-ar interesa o colaborare adresa website-ului meu”, poate fi considerat SPAM? Acest sms ar trebuie sa aiba buton/link de dezabonare?

Va multumesc, anticipat!

Sunt dispusa sa platesc pentru o consiliere argumentata profesional!

arcu a scris:

Buna ziua,

Referitor la legea ANTISPAM, în care se spune ca orice mesaj nesolicitat poate fi considerat SPAM și ca atare, poți fi reclamat și sa primesti și o mare amenda.

Întrebările mele sunt următoarele:

Daca dau mesaje prin email, manual ( sa spunem 10 pe ora) cu o oferta de propunere de colaborare de specialitate la mai multe firme, cu același obiect de activitate ca și al meu, poate fi considerat SPAM?
termenul manual nu are nici o legatura. daca un destinatar primeste doua mesaje cu acelasi continut, e spam.
În cazul acesta ce alte alternative legale as avea ca sa trimit aceste mesaje?
posta, curieratul, comunicari telefonice vocale

Dacă aceleași mesaje de mai sus le trimit manual folosind formularul de contact al website-urilor respectivelor firme cu acelasi domeniu de activitate ca al meu, pot fi considerate SPAM aceste mesaje? nu

De cate ori pot sa trimit unei firme același mesaj, în cazul în care nu răspunde ( tinand cont ca emailul are disponibil buton de dezabonare) de 2 ori. e vorba de un robot de newsletter, macar

Sau alta varianta: Dacă un număr de freelanceri specializati în domeniul meu de activitate trimit către mai multe firme o scrisoare/mesaj în care povestesc despre avantajele unei colaborări cu firma mea ( dar fără a menționa din primul mesaj date de contact ale firmei mele, urmand ca doar celor care răspund pozitiv să li se trimită datele de contact pentru a lua ei legatura cu firma mea), ar putea fi considerat SPAM activitatea acestor freelancer?
da, dar e spamul lor

Dacă fac o companie prin sms (automată) în care le dau adresa website-ului meu (in care se menționează că lucrăm doar cu firme din același obiect de activitate ca al nostru) în care le spun “V-ar interesa o colaborare adresa website-ului meu”, poate fi considerat SPAM? Acest sms ar trebuie sa aiba buton/link de dezabonare?
desigur.

Va multumesc, anticipat!
spam este orice trimitere electronica nesolicitata. nimeni n-o sa va reclame la prima reclama, dar de la a doua se vor gandi s-o faca
Sunt dispusa sa platesc pentru o consiliere argumentata profesional!

Tehnic, firmele pot fi spamuite cu oferte, d-aia sunt firme (intreprinzatori). Doar consumatorii casnici sunt protejati legal contra spamuirii.

Dar bineinteles ca daca veti sacai lumea, firmele care se ocupa cu securitatea informatica va vor vana spamul chiar daca nu este tehnic ilegal.

De asemenea, companiile de telefonie mobila convin in fiecare tara asupra unui cod de comportament pentru trimiterea de SMS-uri, iar ele va pot pune interdictie chiar daca nu incalcati nicio lege.

A, da, nu incercati sa trimiteti spam pe de o conexiune de internet pentru consumatorii casnici, providerii de internet pentru consumatori casnici in general nu permit ca ai lor consumatori sa ofere servicii comerciale prin internetul pus lor la dispozitie. In acest caz contractul va va fi desfacut din vina dvs. proprie.
tgeorgescu, utilizator