Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, sunt însărcinată și am contract de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, sunt însărcinată și am contract de perioada determinată ...

Bună ziua, sunt însărcinată și am contract pe perioadă determinată care expiră pe 30 Mai. Cele 126 zile de concediu de maternitate s-ar termina pe 5.06. Specific că data preconizată a nașterii ar fi sfârșitul lunii Martie-începutul lunii Aprilie deci ar fi fără probleme cele 42 zile obligatorii de postnatal. As putea întra în CCC cu data de 31.05 adică ziua imediat următoare încetării contractului de muncă, fără să mă înscriu la Agenția pentru șomaj?
Madalina2024, utilizator
Nu puteti intra in CCC ... intrarea in CCC, se poate face incepand cu cea de-a 43 zi ulterioara datei nasterii copilului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Tocmai asta am întrebat, eu pe 30 mai o sa am peste cele 42 zile. Mă interesează dacă pot întra în ccc imediat cum vor fi împlinite aceste zile.
Dupa cele 42 de zile de postnatal, puteti depune actele pentru indemnizatia CCC, chiar daca nu va inscrieti la AJOFM.