Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare comision
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare comision

Buna ziua!
Societatea noastra vinde produse alimentare prin tonomate de cafea in diferite locatii in baza unor contracte de comision, noi le facturam produsele vandute si ei trebuie sa ne factureze comisionul incasat. Din pacate nu toti ne factureaza la timp.
Am gasit intr un articol al dvs in 2022 :"Concret, noua lege se referă la articolul 320 din Codul Fiscal, care reglementează situațiile în care poate fi emisă autofactura, respectiv doar în relația cu furnizori care nu sunt stabiliți sau nu sunt considerați a fi stabiliți în România ori pentru operațiuni precum achizițiile intracomunitare".
Intrebarea ar fi daca noi putem sa facturam in numele furnizorului comisionul si in ce conditii?
george-neagu, moderator