Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Import cafea
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Import cafea

Bună ziua,

Vă rog să îmi ziceți, dacă import cafea de ex. din Austria, taxa de TVA de acolo este inclusă deja in prețul final al lor -20%, eu în Romania cum procedez pentru a o vinde mai departe ?

Mentionez că voi inregistra SRL-ul cu opțiune de plată a TVA-ului.

*Am nevoie de vreun document din partea lor privind conformitatea produsului sau vreun certificat ceva, pentru a vinde în România ?

Multumesc !
george-neagu, moderator
Achizitia din Austria nu reprezinta un import, ci o achizitie intracomunitara. Daca societatea dvs. este inregistrata in scopuri de TVA conform art. 316, veti aplica taxarea inversa, furnizorul facturandu-va fara TVA. In aceasta varianta veti factura clientilor dvs. cu TVA la vanzare.
Daca sunteti inregistrat pe art. 317 (doar pt operatiunile intracomunitare), veti plati efectiv TVA-ul statului roman in baza decontului special de taxa (D301), la fel, furnizorul din Austria facturandu-va fara TVA. In aceasta varianta nu aveti treaba cu TVA-ul romanesc la facturare.
Daca nu sunteti deloc inregistrat in scopuri de TVA, furnizorul din Austria va factureaza cu TVA-ul lui. ATENTIE insa, scutirea de la plata TVA pentru achizitiile intracomunitare de bunuri opereaza pana la atingerea plafonului de 34000 lei.Nici in aceasta varianta nu aplicati TVA la vanzarile dvs.