avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia CAS si CASS se calculeaza la venit brut ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia CAS si CASS se calculeaza la venit brut sau net?

Buna seara!

Pe internet sunt articole contradictorii.

1. Contributia CAS si CASS pe 2023 se calculeaza tinand cont de venitul brut, sau de net?
2. Contributia CAS si CASS pe 2024 se calculeaza tinand cont de venitul brut, sau de net?

Multumesc pentru clarificare.

PS: pfa, activitati independente
Ultima modificare: Luni, 22 Ianuarie 2024
eupopescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: eupopescu , utilizator 09:06, 23 Ianuarie 2024
Acum e clar. Va multumesc tuturor pentru clarificare si pentru timpul dvs! O zi frumoasa in continuare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate cheltuiala cu combustibilul pfa loredanav loredanav Buna ziua! As dori sa stiu daca cheltuiala cu combustibilul efectuata de un instructor auto ca PFA este deductibila integral sau 50%, proprietarul masinii ... (vezi toată discuția)
Pfa si angajat in 2024 ??? nu gasesc un raspuns ... Dozzzer Dozzzer PFA si Angajat in 2024 ??? buna...nu reusesc sa gasesc un raspuns clar nicaieri...asa ca sper sa ma puteti lamuri... sunt Angajat Norma Intreaga 8h si am ... (vezi toată discuția)
Drepturi de proprietate intelectuala - calcul plafon adriana.toader92 adriana.toader92 Buna ziua! Castig venituri exclusiv din drepturi de proprietate intelectuala. Conform contractului, castig 2979 lei brut. Net, imi intra 2800 de lei in ... (vezi toată discuția)