Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara, Am o firmă cu 15 angajați și am avut ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara, Am o firmă cu 15 angajați și am avut acum câteva ...

Bună seara,
Am o firmă cu 15 angajați și am avut acum câteva o situație prin care doi angajați nu se prezintă la muncă de 5 zile. Ei spun ca sunt în spital internați. Aceștia nu mi au dat până în momentul de față nici un document justificativ prin care să văd ca sunt la spital. Din câte știu absența nejustificată a câteva zile la locul de muncă se poate lăsa cu desfacerea contractului de muncă. Nu aș dori să fac asta dar nici nu știu ce se întâmplă. În caz ca le desfac contractul de muncă ce se poate întâmpla ? Sau ce îmi recomandați să fac ?
Mulțumesc anticipat
Pontati absent nemotivat , o anumita perioada de timp ..dupa care demarati cercetarea disciplinara a c.i.m.

Pasii privind concedierea disciplinara:
1. Primul pas este intocmirea unui referat de catre seful ierarhic cu privire la abaterea savarsita
2. Al doilea pas, constituirea comisiei de cercetare disciplinara.
3. Al treilea pas, convocarea salariatului in scris, in vederea desfasurarii procedurii cercetarii prealabile.
4. Al patrulea pas: desfasurarea propriu-zisa a cercetarii disciplinare prealabile.
5. Ultima etapa consta in emiterea deciziei de sanctionare disciplinara si comunicarea deciziei.

Ghidul cercetării disciplinare 2017: Tot ce trebuie să știe angajatorii despre procedură
www.avocatnet.ro/articol_458...