Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere CIM pt neprezentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere CIM pt neprezentare

Buna ziua,
as dori niste informatii in legatura cu incetarea CIM pt neprezentare la locul de munca
.... ne confruntam cu o problema delicata in legatura cu o angajata ( la momentul de fata este plecata in Anglia la munca) care a fost in concediu fara plata in perioada 01.09.2017 - 30.11.2017, iar pana in data de azi, 08.12.2017 nu s-a prezentat la locul de munca. In data de 06.12.2017 dl. presedinte a luat, telefonic, legatura cu ea iar aceasta a spus ca nu se mai intoarce la locul de munca, trimitand ulterior, prin email, demisia sa, datata cu data de 06.12.2017, in care prevedea incetarea contractului de munca cu data de 01.12.2017 (am incercat o contactare ulterioara pt a-i cere sa ne trimita prin posta demisia in original, dar apelurile au fost respinse, neavand alta cale de contact).
Mentionez faptul ca, nu putem lua legatura cu ea, neavand o adresa de corespondenta, iar celelalte mijloace, tel. e-mail, sunt respinse de catre aceasta.
Puteti sa ne indrumati care ar fi pasii corecti de urmat pt desfacerea legala a contractului de munca.

Multumesc anticipat,
Finuta Buzdugan
Pasii privind concedierea disciplinara:
1. Primul pas este intocmirea unui referat de catre seful ierarhic cu privire la abaterea savarsita
2. Al doilea pas, constituirea comisiei de cercetare disciplinara.
3. Al treilea pas, convocarea salariatului in scris, in vederea desfasurarii procedurii cercetarii prealabile.
4. Al patrulea pas: desfasurarea propriu-zisa a cercetarii disciplinare prealabile.
5. Ultima etapa consta in emiterea deciziei de sanctionare disciplinara si comunicarea deciziei.

Ghidul cercetării disciplinare 2017: Tot ce trebuie să știe angajatorii despre procedură
www.avocatnet.ro/articol_458...
Multumesc.
Finuta Buzdugan, utilizator