avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata(legea 329/2009)=penalizari sau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata(legea 329/2009)=penalizari sau mai puþine ore lucrate?!

Vă rog frumos să mă lămuriţi dacă este corect ca pe fluturaşul din luna noiembrie (invatamant) sa-mi treacă cu 26 de ore lucrate mai putin(cu toate ca am lucrat in timp ce altii au stat acasă in concediul fără plată), iar pe luna decembrie apare penalizare cu 9,8 %(deşi eu cred ca trebuia sa se specifice Legea 329/2009, la aceste reţineri salariale).
Cum ma afectează aceste lucruri (mă refer la cartea de muncă)?
Pe ce bază legală pot să cer remedierea acestora?
Mulţumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Magda74 , utilizator 13:25, 2 Februarie 2010
Cf legii 329 trebuia ca pe cele 2 luni (noiembrie, decembrie) sa se efectueze niste zile de fara plata.
Reducerea salariului ar fi trebuit sa fie de 15.5%.
Deci, daca ati fost trecuta in concediu fara plata era normal sa apareti cu mai putine ore lucrate (chiar daca in acele ore ati fost prezenta). Legea se aplica oricum.
Probabil ca aceeasi situatie este si pe luna decembrie. Doar modul de "abordare" a fost diferit.
Conform legii acele ore nelucrate nu vor afecta in nici un fel vechimea dvs in munca. Nu vor fi trecute in carnetul de munca.
Doar ca ati luat mai putini bani.
Multumesc frumos pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rog urgent lamurire ContSters23466 ContSters23466 lucrez in sistemul sanitar de stat. menagerul ne-a solicitat sa semnam o varianta pentru reducerea cheltuielilor conform legii 329/2009. nu am semnat nici o ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu legea 329/2009 d_stanoi d_stanoi Am o nelamurire sotia mea a a vut concediu de odihna 12 zile in luna decembrie si la calculul salariului in fluturas apar decat 8 zile(cele 4 lipsa fiind ... (vezi toată discuția)
Reducere cheltuieli de personal cu 15.5 % lyou lyou Buna ziua Pentru drepturile salariale restante se calculeaza diminuare de salar cu 15.5 % pentru luna noiembrie? (vezi toată discuția)