Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ne fura administratorii ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ne fura administratorii ?

Bună seara.azi 23.01 .2024 la avizierul asociației este afișată intretinerea pentru luna septembrie 2023.este normal ? ? ?Blocurile din apropiere plătesc pe decembrie,noiembrie. Administratorul zice ca asa iau venit facturile. Eu nu cred....Voi pe ce luna plătiți intretinerea în luna ianuarie ?
Abia am afisat luna Decembrie 2023.
Sesizati (in scris cu nr. de inregistrare) conducerea as. proprietari, eventual Serv. as. proprietari din cadrul primariei locale.
Legislatia :Legea nr. 196/2018 privind înfiinţarea, organizarea şi
funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor [ link extern ]

Art. 66(1) - Atributiile administratorului:
m) calculează, întocmeşte, supune verificării cenzorilor/comisiei de cenzori,
supune aprobării comitetului executiv şi afişează la avizier lista lunară a
cheltuielilor de întreţinere, întocmită conform reglementărilor în vigoare, în
termen de maximum 5 zile de la primirea ultimei facturi de la furnizorii de
servicii;
Totul se poate verifica.
Succes!
Sigur ca nu e normal, dar de unde si pana unde se naste intrebarea daca va fura administratorii?