avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ne fura administratorii ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ne fura administratorii ?

Bună seara.azi 23.01 .2024 la avizierul asociației este afișată intretinerea pentru luna septembrie 2023.este normal ? ? ?Blocurile din apropiere plătesc pe decembrie,noiembrie. Administratorul zice ca asa iau venit facturile. Eu nu cred....Voi pe ce luna plătiți intretinerea în luna ianuarie ?
Cel mai recent răspuns: rain4est , utilizator 16:31, 24 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Abia am afisat luna Decembrie 2023.
Sesizati (in scris cu nr. de inregistrare) conducerea as. proprietari, eventual Serv. as. proprietari din cadrul primariei locale.
Legislatia :Legea nr. 196/2018 privind înfiinţarea, organizarea şi
funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor [ link extern ]

Art. 66(1) - Atributiile administratorului:
m) calculează, întocmeşte, supune verificării cenzorilor/comisiei de cenzori,
supune aprobării comitetului executiv şi afişează la avizier lista lunară a
cheltuielilor de întreţinere, întocmită conform reglementărilor în vigoare, în
termen de maximum 5 zile de la primirea ultimei facturi de la furnizorii de
servicii;
Totul se poate verifica.
Succes!
Sigur ca nu e normal, dar de unde si pana unde se naste intrebarea daca va fura administratorii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lista de intretinere asociatie de proprietari exclusiv electronica vladurash vladurash Buna ziua, Pentru ca suntem in 2020 si incercam sa fim ceva mai ecologisti (taiat mai putini copaci), vrem sa punem la dispozitia locatarilor listele de ... (vezi toată discuția)
Tabel costuri lunare luminita_zenaida luminita_zenaida Bună ziua, am cumpărat o locuință în altă localitate decât cea unde domiciliez. Tabelul cu costuri se afișează la avizier, eu am rugat firma de ... (vezi toată discuția)
Administratorii nu pot folosi banii asociației dacă nu au la bază o hotărâre anuală a adunării generale (dacă nu a existat nicio adunare generală, nici salariile nu se pot cere) ! flory_mr flory_mr Atenție ! Administratorul nu poate utiliza în niciun fel banii Asociației de Proprietari, fără să aibă la bază o hotărâre scrisă a Adunării ... (vezi toată discuția)