Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Instrainarea unui apartament între două SRL-uri e cu ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Instrainarea unui apartament între două SRL-uri e cu tva?

Bună dimineața! Pt înstrainarea unui apartament între două srl trebuie să vând cu tva? Se taie factură sau doar contract de vanzare cumparare la notar? Mentionez ca apartamentul a fost construit si achizitionat în 2008.
george-neagu, moderator
Da se face factura de vanzare si aceasta va fi prezentata la notar cand se face contractul autentic.

Apartamentul fiind vechi se factureaza cu TVA dar daca ati dedus TVA la achizitie va trebui ajustata taxa dedusa.

Clientul SRL este platitor sde TVA?