avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua Astăzi am avut un termen litigii de munca ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua Astăzi am avut un termen litigii de munca contestație ...

Buna ziua
Astăzi am avut un termen litigii de munca contestație decizie încetare CM
Pârâta (firma) nu a depus întâmpinare in in cele 25 de zile,a depus la primul termen
Următorul termen pârâta a cerut un alt termen pentru angajarea unui alt avocat 22.09.2023
Astăzi noul av. A depus cerere de amânare pentru a studia dosarul și a pregatiapararea,dar instanta a respins considerând că din 22.09.2023 avea timp firma sa angajeze av.
Instanta a da ultimul termen și a dispus că av.paratei să pregătească întrebări ptr. Interogatoriul reclamantei(adică eu)pentru că în întâmpinare a cerut interogatoriul reclamantei
Întrebarea mea este....mai are dreptul pârâta la interogatoriul reclamantei?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:10, 26 Ianuarie 2024
Interogatoriul se solicita de catre reclamant prin cererea de chemare in judecata, iar de catre parat prin intampinare.

De asemenea, se poate cere luarea interogatoriului părţii adverse şi după prima zi de înfăţişare dacă din dezbateri reiese că această probă ajută. .
Mulțumesc
Chiar dacă pârâtul nu a depus întâmpinare in termenul de 25 zile?,instanta ii poate accepta paratului interogatoriul reclamantei?
C.proc.civ.
art. 254
Propunerea probelor. Rolul instanței
(1) Probele se propun, sub sancțiunea decăderii, de către reclamant prin cererea de chemare în judecată, iar de către pârât prin întâmpinare, dacă legea nu dispune altfel. Ele pot fi propuse și oral, în cazurile anume prevăzute de lege.
(2) Dovezile care nu au fost propuse în condițiile alin. (1) nu vor mai putea fi cerute și încuviințate în cursul procesului, în afară de cazurile în care:
1. necesitatea probei rezultă din modificarea cererii;
2. nevoia administrării probei reiese din cercetarea judecătorească și partea nu o putea prevedea;
3. partea învederează instanței că, din motive temeinic justificate, nu a putut propune în termen probele cerute;
4. administrarea probei nu duce la amânarea judecății;

5. există acordul expres al tuturor părților.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, o data ce s-a facut chemarea instanta pentru neplata ... Drina30 Drina30 Buna seara, O data ce s-a facut chemarea instanta pentru neplata unor salarii,eu ca reclamant pot sa mai adaug probe noi(niste conversatii cu unii ... (vezi toată discuția)
Decaderea din dreptul de a propune probe cezarad cezarad Ce se intampla in situatia unui proces de divort in care o paratul a fost decazut din dreptul de a propune probe si a invoca exceptii relative? Situatia de ... (vezi toată discuția)
Pânã când pot sã depun probe noi? marusca marusca In cadrul unui proces sint reclamanta...am depus probele pe care le consider necesare si am depus raspunsul la intimpinare ,urmind sa am termen curind. Am o ... (vezi toată discuția)