avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune. Ni se cer 3000 de euro!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune. Ni se cer 3000 de euro!

Vă salut, cu respect!
Bunicul a decedat în 2013, dar nici pînă acum nu s-a dezbătut succesiunea.
Am încercat prin instanță, dar ni s-au cerut 3000 de euro.
Bunicul avea un teren în Mamaia Sat și un apartament în Constanța.
Unchiul meu (fiul bunicului) ne spune că totul este al lui. Că bunicul i le-a lăsat.
Dar cum i le-a lăsat? Testament, nu cred! Donație? Vînzare - cumpărare? Clauză de întreținere?
Nu vrem să dăm banii, dacă nu suntem siguri că obținem ceva.
Cum putem face să vedem și noi "actele"? Nu avem dreptul să le vedem? Mergem pe cuvîntul unchiului?
Noi eram în relații proaste cu defunctul. E posibil să nu mai existe nimic, la masa succesorală...
Dacă ne puteți da un sfat. :)
Mulțumim!
Salut

Deschide succesiunea, chiar daca la masa succesorala nu vor fi bunuri. Ele pot fi adaugat ulterior, oricand se descopera.

In baza certificatului de mostenitor solicitati de la primariile unde stiti ca a avut bunuri defunctul o lista cu bunurile pe numele sau/titlurile de proprietate unde apare si defunctul.

Asa am procedat si noi pentru niste terenuri pe numele bunicilor. Numai ca e obligatoriu certificatul de mostenitor, fara de care nu va baga nimeni in seama.

Nu e o garantie ca veti mai gasi bunuri pe numele sau. E posibil sa le fi vandut. Insa clar nu va costa 3000 EUR.

Succesiunea va trebui sa o deschideti unde a avut defunctul ultimul domiciliu.
Buna ziua,

Interesati-va daca exista un testament perfectat la notarul public, vi se ofera aceasta informatie, de catre orice notar.

Interesati-va la Camera Notarilor Publici daca este dezbatuta succesiunea.

Totodata, de la Primaria Constanta puteti afla cine are calitatea de proprietar, platind impozitele si taxele aferente bunurilor.

Succesiunea trebuie acceptata in termen de 1 an de la deces, in mod expres, prin declaratii, ori in mod tacit, prin acte prin care este lasata sa se intrevada vointa de a succede.

Testamentul poate fi contestat in termen de 3 ani , de la deces, ori de la data luarii la cunostinta de existenta testamentului.

Primaria nu elibereaza documente decat persoanelor autorizate/ interesate. Ce motiv pot invoca nepotii? Nu au nici un document justificativ.

lilivasiliu a scris:

Mergeti la primarie, vedeti daca a achitat cineva impozitul in aceasta perioada, solicitati copii dupa acte.

taxa de succesiune este de 3% din valoarea masei succesorale. la ce a descris forumistul, e chiar putin.

CST1976 a scris:

Cine v-a cerut 3000 eur si , mai exact, pentru ce?

De la Cartea Funciara, am aflat ca defunctul a instrainat apartamentul catre unchiul meu. Dar a pastrat abitatia. Deci este donatie deghizata.
Cred ca am avea ceva sanse in fata unei instante, dar taxa de timbru este prohibitiva.

Fac mentiunea ca mama mea (fiica defunctului) a acceptat succesiunea in fata unui notar. De mult timp.
Nu se poate face o esalonare, ceva? 3000 de euro este o suma destul de mare, pentru noi.
Ce optiuni avem?

Alte discuții în legătură

Testamente lasate unui nepot. dreptul (partial sau deplin) al mostenitorului rezervatar grad i? Tetriss Tetriss Buna ziua Sunt singurul nepot (fiu al parintilor) in familie. Problema sta in felul urmator: Bunicii din partea mamei au decedat, dar ambii mi-au lasat ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire dupa obtinerea certificatului de calitate ... R.A.V.E.N R.A.V.E.N renuntare la mostenire dupa obtinerea certificatului de calitate de mostenitor. Buna ziua, am si eu urmatoarea intrebare: Suntem 4 rude (2 frati,2 veri) care ... (vezi toată discuția)
Testament gasit la multi ani de la deces danaver danaver Buna ziua, Facand ordine printre actele din casa am gasit un testament al unui prieten al bunicilor mei care ne lasa mie si surorii mele toata masa lui ... (vezi toată discuția)