Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara anunt 1. Daca compania \"m-a bagat in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara anunt 1. Daca compania "m-a bagat in concediu" ...

Concediu fara anunt

1. Daca compania "m-a bagat in concediu" - in perioada sarbatorilor, fara sa ma anunte (insa am stat, ca toti ceilalti), era obligata sa imi aduca la cunostinta prin vreun act, decizie....etc.
2. Simplul anunt scris legat de programarea concediului (de catre mine) in perioada x-y, fara a exista o cerere expresa, echivaleaza cu cererea in sine?
3. Lipsa raspunsului in sine asupra cererii de concediu, poate fi considerata acord tacit ?

Mentionez ca sunt in conflict cu compania pe aceste teme, urmand, bineinteles sa schimb job-ul insa imi doresc toate drepturile legale ce decurg din lege.

Multumesc!
1. Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.

2. Poate un angajator să-și oblige salariații să își ia concediu de odihnă?
www.avocatnet.ro/articol_589...

3. Un anunt nu echivaleaza cu o cerere de concediu.

4. Nu este acord tacit lipsa acordului angajatorului la cererea de CO. Plecarea angajatului în concediu fără aprobarea prealabilă a angajatorului poate echivala unei absențe nemotivate.