Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Anulare contract comodat. Am obtinut o casa prin ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Anulare contract comodat. Am obtinut o casa prin donatie.

Am obtinut o casa prin donatie. In acest acasa exista un contract de comodat pentru un punct de lucru SRL. Pot anula acest contract de comodat eu nedorind sa am un punct de lucru pe proprietate? Daca da, cum se procedeaza? Multumesc
george-neagu, moderator
Buna ziua, puteti sa reziliati contractul de comodat in conditiile clauzelor contractuale sau potrivit art.2156 NCC" Comodantul poate cere resituirea bunului inainte de momentul prevazut la art.2155 alin.(1) atunci cand are el insusi o nevoie urgenta si neprevazuta de bun,atunci cand comodatarul decedeaza sau atunci cand isi incalca obligatiile."
In oricare situatie trebuie sa notificati rezilierea comodatarulii cu respectarea conditiilor legale