Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuarea in cazul existentei contractului de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuarea in cazul existentei contractului de comodat

Buna ziua,
Intre o persoana fizica si una juridica exista un contract de comodat incheiat pe termen de 30 de ani. Care ar fi sansele persoanei fizice sa obtina evacuarea inainte de expirarea termenului si cum?
Va multumesc.
Contractul de imprumut de folosinta(comodat) poate fi reziliat in conditiile art.2.156 NCC"Comodantul poate cere resituirea bunului inainte de momentul prevazut la art.2.155 alin.(1) atunci cand are el insusi o nevoie urgenta si neprevazuta de bun,atunci cand comodatarul decedeaza sau atunci cand acesta isi incalca obligatiile."
Banuiesc ca "o nevoie urgenta si neprevazuta de bun" poate fi si situatia in care doreste sa doneze bunul (imobilul, in acest caz).