Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Actul normativ care abroga Legea nr.250/2007
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Actul normativ care abroga Legea nr.250/2007

Buna seara,

Am tot auzit la TV ca a fost abrogata Legea nr.250/2007 pentru modificarea Legii nr. 19/2000, dar nu am reusit sa identific actul normativ prin care a fost abrogata (se pare ca este o OG sau OUG). De aceea, va rog sa-mi indicati actul normativ prin care a fost abrogata aceasta lege .

Cu multumiri
Legea nr. 250/2007 a modificat anumite articole ale Legii nr. 19/2000 si a introdus altele noi. Legea nr. 250/2007 nu poate fi abrogata, se poate vorbi, cel mult, despre abrogarea unor articole din Legea nr. 19/2000.
Prin urmare, cei de la televizor, ma scuzati, bat campii!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc foarte mult pt raspuns si pt extraordinara operativitate.

De fapt, pe mine ma intereseaza ce act normativ abroga pct. 7 al art.I din Legea nr.250/2007, respectiv:

7. La articolul 80, alineatul (3) se modifică şi va avea următorul cuprins:
„(3) Valoarea punctului de pensie, determinată conform prevederilor alin.(1) sau (2), nu poate fi mai mică de 37,5% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, începând cu 1 ianuarie 2008, respectiv de 45% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, începând cu 1 ianuarie 2009.”

Art. 80, alin. (3) din Legea nr. 19/2000 nu a fost abrogat. El nu se aplica in anul 2010, conform art. IV din OUG nr. 114/2009 privind unele masuri financiar-bugetare.

Art. IV - Prevederile art. 80 alin. (1) şi (3) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 140 din 1 aprilie 2000, cu modificările şi completările ulterioare, nu se aplică în anul 2010.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc ffffff mult.
Din pacate, nu s-a aplicat nici in anul 2009 (din cate stiu, fara a fi adoptat un act normativ in acest sens!).
Fara a fi fost adoptat un act normativ in acest sens? Precis ati auzit asta tot la televizor. :)

In anul 2009, art. 80, alin. (3) din Legea nr. 19/2000 nu s-a aplicat conform art. 8 din OUG nr. 4/2009.

Art. 8.
Prevederile art. 80 alin. (3) din Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile şi completarile ulterioare, nu se aplică în anul 2009.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea