Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Valoarea punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Valoarea punctului de pensie

Ce reprezinta valoarea punctului de pensie, cu ce este ea corelata, din ce provine?
Valoarea unui punct de pensie se calculeaza pe baza unui coeficient care este intre 30 si 50% din salariu mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat
Este aleatoriu intre 30 -50%? Cine stabileste cat procent? E lasat la voia-ntamplarii? La cat timp se poate schimba? Adica pensionarii stau atarnati intre 30 si 50%?
Iata ce zice Legea 19/2000:
Art. 80. - "(1) Valoarea unui punct de pensie se stabileşte prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat. Aceasta se determină prin actualizarea valorii punctului de pensie din luna decembrie a fiecărui an cu cel puţin rata inflaţiei, prognozată pentru anul bugetar următor de instituţia cu atribuţii în domeniu.
(2) În raport cu evoluţia indicatorilor macroeconomici şi cu resursele financiare, valoarea punctului de pensie, stabilită conform prevederilor alin. (1), poate fi majorată prin legile de rectificare a bugetului asigurărilor sociale de stat. (O.U.G. nr. 46/2006).
"(3) Valoarea punctului de pensie, determinată conform prevederilor alin. (1) sau (2), nu poate fi mai mică de 37,5% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, începând cu 1 ianuarie 2008, respectiv de 45% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, începând cu 1 ianuarie 2009."
“Art. 81. – Punctajul mediu anual aferent pensiilor din sistemul public se majorează prin hotărâri ale Guvernului” (Legea nr. 321/2005).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
@tudorvaleriu
Multam' fain. Asa se-ntampla cand n-ai treaba cu pensionaritul si te prinde viata din urma....:) Trebuia sa fi stiut, ca atat s-a batut toba pe acest 37.5% si 45% pe la TV....dar nu stiam la ce se aplica acest procent. Acum m-am lamurit.....:O, maine o sa uit din nou. Bine ca ramane aici mesajul batut in cuie ca sa revin la el, sa iau aminte.
Acum, deh! Ii dai omului un deget, el ca haplea, iti ia toata mana:">. Imi mai spuneti si...daca se da indexarea in octombrie, in ianuarie anul viitor mai avem tupeu sa cerem marirea punctului de pensie? Nu ne bate obrazul guvernul? Nu ca mi-ar pasa mie prea mult de guvern, dar ma gandesc ca, la o adica, ar putea sa zica, "Halt, pensionarii, ca v-am dat destul in octombrie!!!!".... Se poate intampla asta, nu?
Au!!!! Am mai vazut ceva si acum imi dau seama ca nu m-am lamurit destul. Ce-i punctul de pensie stiu, dar ce inseamna punctaj mediu national si ce importanta are el la fiecare pensie in parte?
elga50, moderator
O veste buna de la domnul Tudor, una... mai putin buna de la mine. :)

Conform art. 8 din O.U.G. nr. 4 din 11 februarie 2009, publicata in Monitorul Oficial nr. 92 din 16 februarie 2009, prevederile art. 80 alin. (3) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, nu se aplica in anul 2009.

Astfel, in 2009, indiferent de rectificarile bugetare, valoarea punctului de pensie ramane la cuantumurile prevazute in art. 16 din Legea nr. 19/2009:
"Art. 16
(1) Valoarea punctului de pensie este de 718,4 lei de la 1 aprilie 2009 şi de 732,8 lei de la 1 octombrie 2009."

Punctajul mediu national nu exista. Exista punctajul mediu anual, reglementat in Legea nr. 19/2000 prin articolele 76, 77 si 78 (in esenta).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic