Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctul de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctul de pensie

De unde stim ca valoarea puntului de pensie trebuie sa fie de 45% din salariul mediu pe economie.Conf legii bugetului este de 732 lei.iar saklariul mediu pe economie este ~1800 lei.Daca este asa cu punctul de pensie vreau sa dau in judecata guvernul.Lamuriti-ma va rog
Este vorba despre art. 80, alin. (3) din Legea nr. 19/2000, alineat care nu s-a aplicat nici in anul 2009 si nu se aplica nici in anul 2010, conform art. 8 din OUG nr. 4/2009, respectiv conform art. IV din OUG nr. 114/2009.

Art. 80 - Legea nr. 19/2000
(3) Valoarea punctului de pensie, determinata conform prevederilor alin. (1) sau (2), nu poate fi mai mica de 37,5% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, incepand cu 1 ianuarie 2008, respectiv de 45% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, incepand cu 1 ianuarie 2009.

Art. 8 - OUG nr. 4/2009
Prevederile art. 80 alin. (3) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, nu se aplică în anul 2009.

ART. IV - OUG nr. 114/2009
Prevederile art. 80 alin. (1) şi (3) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 140 din 1 aprilie 2000, cu modificările şi completările ulterioare, nu se aplică în anul 2010.
Gabriela Pintea, Consilier juridic