avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 338 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, referitor la OUG 142/2021, Obligatia ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, referitor la OUG 142/2021, Obligatia angajatorilor de majorare a salariului cf ...

Buna ziua. Obligatia angajatorilor de majorare a salariului cf OUG NR 142/2021 se aplica si in cazul angajatilor din sectorul constructii, incadrati la salariul minim ce a fost stabilit ptin OUG 93/2023? Intrebam intrucat:
1.Cf Codului Muncii,art. 164, salariul minim se stabileste prin Hotarare a Guvernului.
2.Salariul minim in constructii a fost stabilit prin OUG 93/2023 (deci nu HG). Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:17, 30 Ianuarie 2024
Sunt doua puncte de vedere : Inspectia Muncii spune ca da, Ministerul Muncii afirma ca nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conform oug 130/2021 salariul de bază minim brut pe țară garantat ... AAdriana8 AAdriana8 Conform OUG 130/2021 Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioadă de maximum 24 de luni de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, referitor la oug 142/2021 cu privire la perioada de ... Miha2018 Miha2018 Buna ziua, Referitor la OUG 142/2021 cu privire la perioada de 24 de luni: Spuneti-mi, va rog, daca am inteles corect un paragraf din OUG 142/2021 cu privire ... (vezi toată discuția)
Majorare salarii constructii daca nu am facilitati insaterm insaterm majorare salarii constructii. Firma mea a fost incadrata in \"constructii\" conform CAEN, dar nu a indeplinit criteriile de facilitati (lucrarile sunt mai ... (vezi toată discuția)