Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, referitor la OUG 142/2021, Obligatia ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, referitor la OUG 142/2021, Obligatia angajatorilor de majorare a salariului cf ...

Buna ziua. Obligatia angajatorilor de majorare a salariului cf OUG NR 142/2021 se aplica si in cazul angajatilor din sectorul constructii, incadrati la salariul minim ce a fost stabilit ptin OUG 93/2023? Intrebam intrucat:
1.Cf Codului Muncii,art. 164, salariul minim se stabileste prin Hotarare a Guvernului.
2.Salariul minim in constructii a fost stabilit prin OUG 93/2023 (deci nu HG). Multumesc
Sunt doua puncte de vedere : Inspectia Muncii spune ca da, Ministerul Muncii afirma ca nu.