Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, am fost judecat astăzi pentru conducere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, am fost judecat astăzi pentru conducere sub influența ...

Bună ziua, am fost judecat astăzi pentru conducere sub influența bauturilor alcoolice ,070 în aer expirat 2,14 în sânge, este prima abatere ,sa întâmplat în anul 2022 am dus și 2 caracterizări, procurorul a cerut pedeapsa minimă spre medie .. la ce sa ma astept? Mulțumesc , am recunoscut tot și am fost de acord cu munca în folosul comunității
Probabil o sa primiti o condamnare cu suspendare pe o perioada posibil cu supraveghere. Nu trebuie sa mai savarsiti nici o alta fapta penala
Asta înseamnă că pot să îmi recapăt permisul? Amânarea aplicării pedepsei ce înseamnă mai exact., dacă primesc? Tot nu am înțeles la ce pedeapsa sa ma astept ,procurorul a cerut minim spre medie pedeapsa

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Probabil o sa primiti o condamnare cu suspendare pe o perioada posibil cu supraveghere. Nu trebuie sa mai savarsiti nici o alta fapta penala

Nu afecteaza cazierul. Amanarea aplicarii pedepsei.. Practic o astfel de masura nu atrage nici anularea permisului. Ar fi bine dar asteptati pronuntarea
Mulțumesc pentru răspunsuri ,

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Nu afecteaza cazierul. Amanarea aplicarii pedepsei.. Practic o astfel de masura nu atrage nici anularea permisului. Ar fi bine dar asteptati pronuntarea

Amânarea aplicarii pedepsei apare în cazier o perioadă. Posibil cu probațiune etc