avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, am fost judecat astăzi pentru conducere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, am fost judecat astăzi pentru conducere sub influența ...

Bună ziua, am fost judecat astăzi pentru conducere sub influența bauturilor alcoolice ,070 în aer expirat 2,14 în sânge, este prima abatere ,sa întâmplat în anul 2022 am dus și 2 caracterizări, procurorul a cerut pedeapsa minimă spre medie .. la ce sa ma astept? Mulțumesc , am recunoscut tot și am fost de acord cu munca în folosul comunității
Cel mai recent răspuns: Dais , utilizator 17:56, 31 Ianuarie 2024
Probabil o sa primiti o condamnare cu suspendare pe o perioada posibil cu supraveghere. Nu trebuie sa mai savarsiti nici o alta fapta penala
Asta înseamnă că pot să îmi recapăt permisul? Amânarea aplicării pedepsei ce înseamnă mai exact., dacă primesc? Tot nu am înțeles la ce pedeapsa sa ma astept ,procurorul a cerut minim spre medie pedeapsa

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Probabil o sa primiti o condamnare cu suspendare pe o perioada posibil cu supraveghere. Nu trebuie sa mai savarsiti nici o alta fapta penala

Nu afecteaza cazierul. Amanarea aplicarii pedepsei.. Practic o astfel de masura nu atrage nici anularea permisului. Ar fi bine dar asteptati pronuntarea
Mulțumesc pentru răspunsuri ,

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Nu afecteaza cazierul. Amanarea aplicarii pedepsei.. Practic o astfel de masura nu atrage nici anularea permisului. Ar fi bine dar asteptati pronuntarea

Amânarea aplicarii pedepsei apare în cazier o perioadă. Posibil cu probațiune etc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcoolemie 0,60 in aerul expirat (măsurat cu alcooltest) Fănuș 000 Fănuș 000 Dacă am consumat băuturi alcoolice de la ora 10:00 pana la ora 16:30 si la ora 20:00am fost testat cu alcooltest si a ieșit 0,60 in aerul expirat?Cat poate ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan... ContSters440914 ContSters440914 Buna ! Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru alcool (0,93 in aer... si da stiu in sange iese dublu) = dosar penal cu 8luni-1an cu suspenare . Dupa o ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru alcool la volan, redobândire permis Sebastian 1983 Sebastian 1983 Ce pedeapsa primesc , daca am fost prins in trafic sub influenta bauturilor alcoolice, am fost depistat cu 0,46 mg/ aer respirat! Si la sange 0,95 respectiv ... (vezi toată discuția)