Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare imobil de la o persoana de 90 de ani. Buna ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare imobil de la o persoana de 90 de ani. Buna ziua, acum ...

Cumparare imobil de la o persoana de 90 de ani.
Buna ziua, acum 3 luni am cumparat de la o batranica de 90 ani un apartament mobilat, dumneaei la cumparat mai scump, dar nu s-a putut obisnui, si a hotarat sa-l dea mai ieftin numai sa plece . L-am cumparat, la notar nu a fost nici o problema, pentru ca doamna de la care am cumparat era si este o persoana in deplinatatea facultatilor mintale. Acum dupa 3 luni, o nepoata a dumneaei m-a contactat si ma amenintă daca nu dau din bunuri(doamna vanzatoare nu a dorit sa ia bunurile, a vandut cu tot ce era) ma da in tribunal ca matusa ei nu putea sa vanda de una singura, ceea ce la notar nu a fost problema atunci. Intrebarea este, poate desface contractul de vanzare cumpărare in cazul asta? Au trecut 3 luni. Multumesc, va rog sa imi dati un raspuns!
Ignorați-o și n-o băgați în seamă. Dacă insistă cu șicanele, spuneți-i că-i faceți plăngere la poliție pentru hărțuire.
Dapix, utilizator
Bună ziua!
De regulă, pentru persoane la o anumită vârstă, notarii cer acte medicale că persoana în vârstă este în deplinătatea facultăților mintale. Mă mir că nu v-a cerut notarul un asemenea act, chiar daca aparenta in ceea ce privește persoana de 90 de ani era că aceasta era în regula!
Pentru lipsa discernământului, da, se poate obține o anulare a contractului dvs.,dar apreciez că după decesul persoanei bătrâne, nu acum!
Sa spunem ca se anuleaza, dar banii dați pe acest imobil ar trebui sa mi se restituie de către persoana care cere anularea, asa e? Mulțumesc!

Manuela Rășină, administrator
Stați liniștită că nu așa de simplu se poate anula un contract de V/C, pentru care s-a plătit prețul convenit între părți. De cerut poate să ceară, dar asta nu înseamnă că se și admite o cerere netemeinică și fără probe certe.
Dapix, utilizator
În realitate, nu exista o regula sa se ceara certificat doar ca vanzatorul e în vârstă, daca notarul are dubii în privința discernământului, il trimite la iml, altfel, nu. Nu veti avea probleme .
Eu i-as zice și batranei ca să aibă grija, poate sa nu ii lase niciun ban sau imobil.
Scrie în act ca se vinde mobilata, da? Daca nu, aveti o problema.