Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DE CE JUDECATORI ANULEAZA CERERILE PENTRU UZUCAPIUNE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DE CE JUDECATORI ANULEAZA CERERILE PENTRU UZUCAPIUNE PE BANDA ...

DE CE JUDECATORI ANULEAZA CERERILE PENTRU UZUCAPIUNE PE BANDA RULANTA ? MII DE CERERI SUNT ANULATE .
Motivele pot fi multe: fie cererea nu respecta prevederile codului de procedura civila cu privire la formularea unei actiuni; fie nu sunt indeplinite conditiile privind uzucapiunea; fie nu este indicat paratul in cerere... etc...
Pentru ca din pacate marea majoritate sunt formulate aiurea(acesta e termenul)de justitiabili care copiază ,,modele "luate cine știe de unde,nu sunt în măsura sa indice paratii cu care se judeca,nu timbreaza, nu inteleg ce anume solicita instanta in procedura regularizarii si nu complinesc lipsurile indicate etc.In lumea civilizata nu exista posibilitatea de a te adresa justiției fără a fi reprezentat de avocat ,în legislația noastră când s a încercat acest lucru doar în recurs unde se pun probleme complexe de drept CCR a declarat neconstituțional artic respectiv.Exista și situații destul de numeroase în care judecătorii exagerează ca să nu spun abuzează de aceasta procedura pt a scăpa de dosare,comoditate,etcetc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat