Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua 1. Persoanele care sunt proprietari de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua 1. Persoanele care sunt proprietari de apartament și ...

Buna ziua
1. Persoanele care sunt proprietari de apartament și locuiesc 5-10 zile in apartament pot fi luați în considerare că număr de persoane la cheltuielile asociației?
2. De la ce vârstă trebuie declarați ca persoane locuibile copii la cheltuielile de asociație
3. In cazul in care nu se declară numărul de persoane locuibile corect in apartament la asociație ce se poate întreprinde?
cerb, utilizator
!. Da
2. De la nastere.
3. Asociatia trece nr. de persoane dupa informatiile pe care le detine. Vecinii stiu sigur cate persoane locuiesc.
1`Conform disp L nr 193 se iau in calculul; ;unar de intretiere lunara numai persoanele care domiciliaza efectiv minimum 15 zile /luna in condominiu
2-Se iau in evidenta de calcul si se inregistreaza in cartea de imobil orice persoana care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in condominiu
3-Sesizati oficial presedintele de asociatie
Mulțumesc!
De fapt este vorba despre Legea nr. 196/2018 privind înfiinţarea, organizarea şi
funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor.
[ link extern ] .