Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate pe alt nume! In incercarea de a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate pe alt nume! In incercarea de a deschide ...

Titlu de proprietate pe alt nume!
In incercarea de a deschide succesiunea de pe urma bunicului, am aflat ca pe terenul unde este casa acestuia este un titlu de proprietate pe alt nume.
Vecinii spun ca bunicul ar fi facut un schimb de terenuri, fara acte, in 1963.
Casa este ridicata in 1965 si bunicul a locuit acolo pana la momentul decesului, in 2014.
Pot obtine un document care sa ateste calitatea de prorpietar a bunicului meu?
La taxe este trecut terenul dar si casa. S-au platit impozite de peste 30 de ani.
Multumesc!
Bună seara ! Aveți posibilitatea să obtineți un titlu de proprietate prin invocarea în instantă a uzucapiunii de 30 ani..Noul Cod Civil a intrat în vigoare la data de 1 octombrie 2011 și orice posesie începută înainte de această dată se supune reglementărilor Vechiului Cod Civil. Potrivit acestuia ,este necesar doar ca posesia să fie utilă ( să fie continuă, netulburată, publică și lipsită de vicii, precum violența) și să fie îndeplinit termenul de 30 de ani.