Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... As dori raspuns la urmatoarea intrebare: OUG nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

As dori raspuns la urmatoarea intrebare: OUG nr. 163/2020 actualizat ...

As dori raspuns la urmatoarea intrebare:
OUG nr. 163/2020 actualizat pe 2024 permite completarea vechimii de munca in vederea obtinerii de pensie pentru limita de varsta prin incheierea unui contract de asigurari sociale. Art. 1 din aceasta OUG cere ca persoana care incheie un astfel de contract "...nu a realizat stagiu de cotizare sau stagiu asimilat stagiului de cotizare în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia, în țară, în statele membre ale Uniunii Europene sau în alte state cu care România aplică instrumente juridice internaționale în domeniul securității sociale.". In conditiile in care lucrez cu contract de munca si platesc National Insurance in Marea Britanie, am dreptul sa inchei un astfel de contract?
Se refera numai la perioadele in care nu ati avut calitatea de asigurat in sistemul de pensii... chiar daca acum aveti aceasta calitate, legea va da dreptul pentru perioade de cel mult 6 ani anteriori lunii încheierii contractului de asigurare, sa incheiati un contract de asigurare dar numai pentru acele perioade in care nu s-a contribuit la sistemul public de pensii,
Multumesc pentru raspuns dar cred ca nu am fost suficient de clar: intrebarea este daca pot incheia acest contract de asigurari sociale pentru o perioada de timp in care nu am fost inregistrat in sistemul public de pensii din Romania dar am lucrat in Marea Britanie si am platit National Insurance.
Intrebati la Casa de pensii .