Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pact comisoriu de gradul IV. Cum se procedeaza in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pact comisoriu de gradul IV. Cum se procedeaza in continuare ?

Salutare

Speta este foarte simpla:

avem un contract de vanzare cumparare incheiat pentru un imobil intre A (proprietar) si B (cumparator), care prevede ca daca B nu plateste pretul pana la o anumita data se aplica pactul comisoriu de grad IV pentru rezolutiunea vanzarii.
A isi executa obligatia sa si preda imobilul. B nu isi indeplineste in mod culpabil obligatia si nu plateste pretul pana la data stipulata in contract.
In aceasta situatie, A poate fie sa faca uz de pactul comisoriu, fie sa ceara executarea silita.

A doreste insa sa foloseasca pactul comisoriu de gradul IV si sa considere contractul desfiintat de plin drept. Fiind din nou proprietar pe imobil, A doreste sa il instraineze prin vanzare catre C.

In legatura cu rezolutiunea vanzarii intre A si B, rezolutiune intervenita in baza pactului comisoriu de grad IV, ce trebuie sa faca A ? Trebuie totusi sa mearga la instanta pt ca aceasta sa constate ca a intervenit rezolutiunea ? Doctrina spune ca in pactul de grad IV nu mai este nevoie de interventia instantei. Aceasta afirmatie trebuie interpretata in sensul ca nu mai este nevoie de instanta DELOC ? Nu mai este necesar nici macar ca ea sa constate ?
Daca ar fi asa cum scriu toate tratatele de drept civil, in speta fiind vorba de un imobil ma intreb oare cum se va putea realiza urmatoarea vanzare intre A si C care va trebui inscrisa in cartea funciara pe langa alte formalitati, iar acolo va aparea imobilul ca fiind vandut. De unde stie cartea funciara ca in vanzarea anterioara (cea intre A si B) a intervenit rezolutiunea prin pactul de grad IV ?

As vrea sa ii rog pe colegii cu mai multa experienta sa ma ajute in urmatoarea problema :

Ce trebuie facut pt aplicarea pactului comsoriu de grad IV ? deschidem actiune in instanta sau nu ?
consider ca in acest caz nu mai este nevoie de interventia instantei, partile stabilind, ele insele, acest lucru prin incheierea contractului. banuiesc ca B nu si-a onorat obligatia de plata a pretului asumata prin contractul incheiat. In acest caz nu poate opune nici o aparare vinzatorului A deoarece nu poate demonstra plata pretului la data convenita in contract. vinzatorul A este liberat de obligatia asumata fata de B si poate vinde liber imobilul oricui plateste pretul cerut.
sa inteleg ca s-a incheiat contractul de vanzare-cumparare in forma autentica? Atunci, in contract s-a specificat sau nu ca nu s-au dat banii? S-a instituit privilegiul vanzatorului pentru plata pretului?
poate o simpla notificare adresata lui B, cu confirmare de primire, vizind neexecutarea obligatiei ar fi suficienta.
contractul intre A si B a fost incheiat in forma autentica. B a platit atunci o parte din suma stabilita ca pret, lucru ce s-a mentionat in contract, urmand sa plateasca o a doua transa ulterior, transa pe care nu a mai platit-o.

A trebuie sa deschida actiune pt ca instanta sa constate ca vanzarea este rezolvita sau nu ?
...rolul instantei este de a constata intervenirea rezolutiunii in cazul p c de gr IV...